Projekt edukacyjny „Łączka ...”

Poraz drugi przystąpiliśmy do projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” organizowanego przez Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia. Projekt jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

8 października 2018 r. odbyła się inauguracja II edycji  tego projektu, który rozszerzył zasięg na Oddziały i Delegatury w innych miastach. Stał się projektem ogólnopaństwowym. W Warszawie w otwarciu uczestniczył zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Gościem specjalnym była Pani Elżbieta Amelia Walicka, córka Wacława Walickiego, jednego z bohaterów podziemia niepodległościowego, którego szczątki zostały odnalezione na Łączce w 2012 r. Byliśmy świadkami doniosłej chwili, podczas uroczystości przekazano Pani Walickiej medalik należący do jej ojca, odnaleziony przy jego szczątkach. Następnie udaliśmy się na ul. Rakowiecką do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie obejrzeliśmy wystawę o Żołnierzach Wyklętych.

Nasz Zespół złożony z 6 uczniów, będzie uczestniczyć w sześciu spotkaniach, podczas których uczniowie poznają rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka), zdobędą  wiedzę o historii poprzez losy ludzi. Będą uczyć się poszanowania dla życia ludzkiego i odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Również przygotują dwuminutową etiudę filmową dotyczącą  problematyki poruszanej w ramach projektu.

• Inauguracja II edycji projektu_1
  • Inauguracja II edycji projektu_2
  • Inauguracja II edycji projektu_3
  • Inauguracja II edycji projektu_4

W ubiegłym roku szkolnym przygotowaliśmy etiudę filmową pt. „ Gdzie są ich groby Polsko?”