8 października 2018 r. odbyła się inauguracja II edycji tego projektu, który rozszerzył zasięg na Oddziały i Delegatury w innych miastach. Stał się projektem ogólnopaństwowym. W Warszawie w otwarciu uczestniczył zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Gościem specjalnym była Pani Elżbieta Amelia Walicka, córka Wacława Walickiego, jednego z bohaterów podziemia niepodległościowego, którego szczątki zostały odnalezione na Łączce w 2012 r. Byliśmy świadkami doniosłej chwili, podczas uroczystości przekazano Pani Walickiej medalik należący do jej ojca, odnaleziony przy jego szczątkach. Następnie udaliśmy się na ul. Rakowiecką do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie obejrzeliśmy wystawę o Żołnierzach Wyklętych.
Nasz Zespół złożony z 6 uczniów, będzie uczestniczyć w sześciu spotkaniach, podczas których uczniowie poznają rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny nauki (m.in. archeologia, antropologia, genetyka), zdobędą wiedzę o historii poprzez losy ludzi. Będą uczyć się poszanowania dla życia ludzkiego i odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje. Również przygotują dwuminutową etiudę filmową dotyczącą problematyki poruszanej w ramach projektu.
Inauguracja II edycji projektu_1
Inauguracja II edycji projektu_2
Inauguracja II edycji projektu_3
Inauguracja II edycji projektu_4
W ubiegłym roku szkolnym przygotowaliśmy etiudę filmową pt. „ Gdzie są ich groby Polsko?”
Uroczystość prowadził red. Marcin Wikło. Po przemówieniach m.in. Ministra Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego, profesora Krzysztofa Szwagrzyka oraz dyrektora Biura Edukacji Narodowej Adama Hlebowicza odbył się pokaz etiud filmowych przygotowanych przez 14 zespołów uczniów z Warszawy i okolic.
Nasz zespół w składzie:
Michał Ciecierski ,
Arkadiusz Dudziński,
Elizeusz Fibakiewicz,
Daniel Górski,
Aleksander Liwszic ,
Martyna Mioduchowska,
Marcin Soszyński
przygotował etiudę filmową pt.: Gdzie są ich groby Polsko?
Po rozdaniu nagród i dyplomów zwiedziliśmy Belweder.
Według regulaminu rezultatem pracy powinna być 2-minutowa etiuda filmowa nakręcona przez zespół uczniów biorących udział w projekcie. Po napisaniu scenariusza przystąpiliśmy do nagrywania filmu. Sceny w lesie kręcone były przy temperaturze -12⁰C.
Pierwszym miejscem naszego zwiedzania była Łączka na Powązkach Wojskowych. Mimo dużego mrozu z przejęciem słuchaliśmy historii prac związanych z poszukiwaniem ofiar terroru komunistycznego. Następnie udaliśmy się do Willi Jasny Dom, w którym w 1945 roku mieściła się siedziba Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na piętrach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Przez ten areszt przeszło ponad tysiąc żołnierzy polskiego podziemia. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych znajdujące się na ul. Rakowieckiej. Objazd zakończyliśmy obiadem w Centrum Przystanek Historia.
W ramach projektu uczestniczyliśmy w comiesięcznych spotkaniach w Centrum Przystanek Historia, podczas których zapoznawaliśmy się z pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie kraju oraz na Kresach. Po każdym spotkaniu otrzymywaliśmy do wykonania nowe zadania.
11 października w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbyło się spotkanie inauguracyjne w którym wzięli udział m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, Justyna Skowronek – dyrektor Biura Edukacji Narodowej. Obejrzeliśmy film Arkadiusza Gołębiewskiego „Polska szuka bohaterów”, ukazujący proces poszukiwania ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Na zakończenie otrzymaliśmy zadanie do wykonania, kopertę otworzyliśmy w szkole. Nasza pierwsza praca dotyczy ustalenia losów postaci przedstawionych na zdjęciach.